OVĚŘUJTE SI VŽDY VŠECHNY INFORMACE…

Proto zde máte tento přehled…

STAROSTOVÉ A NAZÁVISLÍ

  • Vánoční prázdniny zůstanou v původním termínu. Dohodli se na tom navržený ministr školství Petr Gazdík (STAN) a stávající ministr Robert Plaga. Zároveň se shodli na tom, že by žáci a studenti měli na prázdniny odejít otestovaní na covid-19.
  • Piráti a Starostové odmítli podezřelé rošády s velvyslanci a vyzvali ministerstvo zahraničí, aby nové ambasadory vybíralo transparentním a férovým způsobem. Na sněmovním zahraničním výboru také podpořili usnesení, které by k tomuto kroku kabinet zavázalo. Vláda totiž odvolala 21 českých velvyslanců a jmenovala 26 nových, z nichž někteří nesplňují ani základní požadavky odbornosti, například znalost světových jazyků. Proto Piráti a Starostové požadují dodržování pravidel a budování profesionálního diplomatického sboru místo systému trafik.  
  • Hnutí Starostové a nezávislí v čele s europoslancem Stanislavem Polčákem upozornili na tiskové konferenci na nedostatečné kroky české vlády, kterými si měla u členských státu v rámci Evropské unie a NATO říct o koordinované vyhoštění ruských diplomatů v reakci na výbuch v muničním skladu ve Vrběticích. Podle Polčáka se jedná o selhání schopností české vlády i ze strany samotného premiéra Andreje Babiše vyjednat si diplomatickou podporu. Výroky představitelů české vlády tak výrazně zkomplikovaly jednotný postoj České republiky na mezinárodním poli. Zároveň upozornil, že případem nepřiměřeného jednání ruské vlády, se budou poslanci evropského parlamentu zabývat na červnové schůzi.
  • Vládní poslanci dnes odmítli většinu návrhů demokratické opozice k novému stavebnímu zákonu, které by zaručily rychlejší a jednodušší povolování staveb. Návrhy Pirátů, Starostů, ODS, KDU-ČSL i TOP 09 se opíraly především o digitalizaci, co nejsnazší stavební řízení a posílení pravomocí samospráv. Místo toho Sněmovna schválila vládní verzi nového stavebního zákona, a to i přes její vážné nedostatky. Podle řady odborníků totiž legislativa ve stávající podobě vnese do výstavby jen další chaos. A to hlavně zřízením superúřadu, který bude stát poplatníky až 25 miliard, přičemž celá transformace zmrazí výstavbu na dlouhé měsíce.
  • Se zahájením jarní části kampaně můžete od dobrovolníků v ulicích českých a moravských měst, obcí nebo i jinde v krajích obdržet první vydání Koaličních listů Pirátů a Starostů pod názvem VRAŤME ZEMI BUDOUCNOST. Pokud jste na naše kolpoltéry ještě nikde nenarazili, můžete si naše noviny stáhnout níže.
  • Hnutí Starostové a nezávislí považuje informace, jež zveřejnil dnes seznamzpravy.cz k postupu prezidenta republiky a jeho kancléře při rozhodování Ústavního soudu o volebním zákonu, za mimořádně závažné a dosvědčující zcela nepřijatelný nátlak, který prezident na ústavní soudce vyvíjel.
  • Piráti a Starostové s koalicí SPOLU dnes odevzdali podpisy potřebné pro svolání mimořádné schůze k nedůvěře vládě. Mimořádná schůze proběhne, na které má se bude o nedůvěře vládě rozhodovat, proběhne ve čtvrtek 3. června.
  • V tomto týdnu by měla být na plénu Sněmovny projednána novela zákona o střetu zájmu. Hlavní navrhovanou změnou má být zakotvení výslovného požadavku předchozí žádosti o nahlížení do Centrálního registru oznámení u všech kategorií veřejných funkcionářů. Novela zákona tak reaguje na nález Ústavního soudu, vynesený v loňském únoru. Součástí je také zamezení nutnosti podávat majetková přiznání v případě neuvolněných  místostarostů obce I. typu a neuvolněných členů rady obce I. a II. typu.
  • Zástupci hnutí STAN vyzvali na tiskové konferenci ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka, aby v tomto týdnu předstoupil před poslance na plénu a podal o stavu vynuceného odchodu ruských diplomatů, kteří byli vyhoštěni v reakci na výbuch ve Vrběticích, veškeré informace. Pokud tak ruská strana neučiní, měla by česká vláda podniknout rázné kroky. Ve věci ukončení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo apeloval na nutnost prošetření u soudu. Dlouhodobě však upozorňují na nekalé praktiky, jež se kolem celého případu dějí.   
  • Předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan se dnes sešli s čelní představitelkou běloruské opozice Světlanou Tichanovskou v rámci její aktuální návštěvy České republiky. Tématem schůzky bylo narůstající potlačování principů svobody, jenž je spojené zejména s událostmi kolem únosu letadla a uvěznění běloruského reportéra Ramana Prataseviče. Předsedové koaličních stran tento čin jednoznačně odmítli.

TOP-magazín

TOP magazín, TOP informace

COVID v ČR – web

covid-19, koronavirus v ČR

CO SE DĚJE? – FB

ce se děje? v CŘ